2025-03-17 14:17:00
Holland Sail

Stel je voor: je zeilt op een schip dat al meer dan 150 jaar een deel van de Nederlandse scheepvaartgeschiedenis in zich draagt. De La Bohème, oorspronkelijk gebouwd als Waarom in 1876, waarschijnlijk op de werf Jonker in Kinderdijk, maakte deel uit van een tijdperk waarin vrachtvervoer in Nederland bijna uitsluitend via het water verliep. Laten we een kijkje nemen in het verleden!

Toen...

Lang geleden waren schepen volledig afhankelijk van wind en stroming – motoren bestonden nog niet. Zeilers hadden letterlijk de wind in de zeilen nodig om hun bestemming te bereiken.

De Waarom was een typisch zeilend vrachtschip dat voer op de wateren van Zeeland en de Rijn. Ze vervoerde onder andere ijzererts voor Krupp naar Duisburg en bracht kolen terug naar Rotterdam. Het was een zware tijd, waarin de bemanning volledig overgeleverd was aan de elementen en fysiek zwaar werk moest verrichten.

Foto: hoogstwaarschijnlijk uit de periode na de Eerste Wereldoorlog

Een nieuw leven voor een historisch schip

De Stevenaak was waarschijnlijk een van de eerste klippersoorten van ijzer, die de houten schepen zoals de Keen en de Dorstense Aak verving. De ijzeren constructie maakte de schepen stabieler en droger. Maar de Waarom onderging door de jaren heen vele veranderingen. Onder de naam Gaja deed ze jarenlang dienst als woonschip in een Amsterdamse gracht.

In 1995 kreeg het schip een nieuw leven dankzij zijn nieuwe eigenaar, Leon van der Loo. Met veel liefde en toewijding restaureerde hij het zeilschip, plaatste een nieuwe mast en grote zeilen. Onder de naam La Bohème straalde de voormalige Waarom in volle glorie en werd ze een echt juweel van de Nederlandse zeilvaart.

Traditie ontmoet comfort en zeilplezier

Vandaag de dag kun je zelf aan boord van de La Bohème stappen en de geschiedenis en traditie van de Nederlandse zeilvaart van dichtbij beleven. Tijdens de restauratie is veel aandacht besteed aan comfort en uitstekende zeileigenschappen. Als vermoedelijk oudste ijzeren charterschip zeilt de La Bohème nu over de Nederlandse wateren en won ze in oktober 2024 de Klipperrace in Enkhuizen.

Kom aan boord en ervaar de magie van vervlogen tijden terwijl je zelf de zeilen hijst en de wind door je haren voelt. Laat je meeslepen door de passie en het vakmanschap van de bemanning en beleef een uniek avontuur op het water. De La Bohème wacht op je voor een onvergetelijke reis!

Waar ben je in geïnteresseerd?

Terug naar overzicht

Boekingskantoor voor platbodemschepen

Holland Sail is een coöperatie van scheepseigenaren met een eigen boekingskantoor! Wij verhuren onze traditionele zeilschepen die op het Wad, IJsselmeer en de Friese meren varen.

De vloot van Holland Sail bestaat uit een 30-tal traditionele zeilschepen zoals authentieke tjalken en imposante klippers. Holland Sail is in het voorjaar van 2009 van start gegaan met als doel onze gasten een onvergetelijke tijd te bezorgen aan boord van de schepen. Het kantoor van Holland Sail is gevestigd in Enkhuizen en ons motto luidt: eens gezeild, altijd zeeman!

Holland Sail is HISWA-lid
Zeker en vertrouwd uw zeilreis boeken

9,6
Klanttevredenheid 2534 ervaringen
  • Actieve zeiltochten
  • Tevreden klanten geven ons een 9,6/10
  • Weekendkorting voor kinderen tot 12 jaar
  • Zeilen met ervaren schippers
Holland Sail logo